Checklist

Čia rasi visą esminę informaciją apie kiekvieną žingsnį, kurį reikia žengti norint sėkmingai pradėti studijas užsienyje.

Geriausias ginklas prieš stresą - informacija! Kuo geriau būsi informuotas apie visus praktinius studijų ir gyvenimo svetur aspektus, tuo mažiau bus baimės ir nerimo. Mūsų tikslas - padaryti Tavo stojimą kaip galima paprastesnį ir malonesnį.

1. Programos paieškos

Kastu siūlo galimybę rinktis iš 5000 anglų kalba dėstomų programų 5 Europos šalyse, todėl suprantama, kad gali jaustis pasimetęs ir apsvaigęs tokioje gausybėje.

Norint pasirinkti būtent tai, kas tinka Tau, verta apgalvoti daugelį aspektų: pradedant tuo, ką norėtum studijuoti, kas Tau tiktų ir būtų įdomu ir baigiant tuo, kur. Svarstant šiuos klausimus verta apgalvoti ne tik savo norus ir svajones, tačiau ir galimybes. Kokius klausimus vertėtų sau užduoti, kokius kriterijus apgalvoti ir kur ieškoti pagalbos niekaip negalint atrasti sau vietos gali sužinoti skiltyje Pagalba renkantis profesiją.

Jau žinai kokios srities studijos tave domina? Puiku! Studijų paieškos pagalba gali rasti kokie universitetai jas siūlo.

2. Finansai

Viena iš svarbiausių sričių apie kurią verta pasidomėti daugiau ketinant aplikuoti į universitetus užsienyje yra finansai. Skirtingos šalys siūlo skirtingas finansines galimybes, todėl labai svarbu įsitikinti, kad studijos pasirinktoje šalyje tikrai įkandamos tavo kišenei.

Negana to, tikrai pravartu:

  • Žinoti apie atsiskaitymo už studijas (jei toks reikalingas) tvarką skirtingose šalyse
  • Susipažinti su galimybėmis gauti paskolą, paramą ar kitokio pobūdžio finansinę pagalbą pasirinktoje šalyje.

Visą svarbiausią informaciją, susijusią su įvairiais finansiniais aspektais visose mūsų siūlomose šalyse rasi skiltyje Finansai. Ten rasi ir lentelę, apibendrinančią informaciją apie visas šalis ir leidžiančią jas palyginti bei atskirus skyrius apie kiekvienoje šalyje egzistuojančias finansines galimybes.

Pradedant studijas užsienyje būtina turėti santaupų, kurios tau leistų pragyventi bent 4-6 mėnesius (4000-6000 Eurų). Kai įsitvirtinsi, galėsi derinti studijas su studentiškais darbais.

3. Stojimo reikalavimai

Išsirinkus programą, labai svarbu žinoti, ko reikia, norint sėkmingai į ją įstoti. Stojimo reikalavimai susideda iš daugelio skirtingų punktų, todėl, norėdamas tiksliai sužinoti visus reikalavimus, turėtum aplankyti keletą vietų mūsų puslapyje:

Šiose skiltyse rasi pačią bendrausią informaciją apie stojimo reikalavimus, kuri padės tau pasiruošti stojimo procesui. Sužinosi, kokius dokumentus reikia turėti, koks anglų kalbos žinių patvirtinimas reikalaujamas ir t.t. Tačiau skirtingos programos taip pat turi ir specifinius reikalavimus – kokį balą reikia surinkti iš anglų kalbos testo, koks pažymių vidurkis reikalaujamas (ir ar išvis reikalaujamas) ir pan. Norėdamas sužinoti konkrečius programos reikalavimus, turi "Studijų paieškos sistemoje" paspausti ant tave dominančios programos ir aplankyti jos apraše esančią skiltį „Stojimo reikalavimai“.

4. Stojimo procesas

Išsirinkus programą, apsiskaičiavus finansines galimybes ir sužinojus stojimo reikalavimus belieka tik stoti. Stojimo procesas per Kastu susideda iš trijų visai paprastų žingsnių. Viską, ką reikia apie juos žinoti, gali rasti skiltyje Stojimo procesas, o taip pat viso stojimo proceso metu tave lydės Kastu konsultantai, kurie pasirūpins, kad visą informaciją gautum operatyviai ir laiku.

Gegužės – Liepos mėnesį tavo stojimo procesas bus vainikuotas laišku iš aukštosios. Net jeigu gausi sąlyginį priėmimo laišką, jau gali pradėti planuoti tolimesnius veiksmus, kadangi šiuo laišku dažniausiai prašoma atsiųsti baigimo diplomą, anglų kalbos testo rezultatus ar įgyvendinti kitas nesunkias sąlygas.

5. Informacijos paieška

Sulaukus priėmimo laiško rekomenduojame kuo labiau susipažinti su studentišku gyvenimu aukštojoje, kurioje ketini studijuoti:

  • Paieškoti su ja susijusių studentų grupių socialiniuose tinkluose;
  • Pasikalbėti su ten jau studijuojančiais studentais;
  • Paieškoti bendraminčių, kurie stoja tuo pat metu kaip ir tu;
  • ir t.t.

Kuo daugiau žinosi, tuo ramiau jausiesi atėjus laikui išvykti. Be to, yra daug šansų, kad aktyviai iš anksto įsijungus į aukštosios gyvenimą, greičiau susirasi draugų, galbūt net rasi žmonių, kurie galės tau pasiūlyti studentišką darbą, su kuo arba kur gyventi, nebrangiai parduoti panaudotas knygas ar kitaip pagelbėti.

6. Apgyvendinimas

Gavęs kad ir sąlyginį priėmimo laišką, būtinų būtiniausiai iškart imkis būsto paieškos. Turėk omenyje, kad kasmet į universitetus plūsta šimtai pirmakursių, taigi, kuo anksčiau pradėsi paieškas, tuo mažiau rizikos ir nerimo turėsi.
Bendrą informaciją galima rasti skiltyje Apgyvendinimas, tačiau kiekviena aukštoji turi skirtingas apgyvendinimo galimybes ir taiko skirtingą tvarką, todėl pačią aktualiausią ir naudingiausią informaciją rasi prie savo pasirinkto universiteto aprašymo pasirinkęs skiltį „Apgyvendinimas“.

7. Draudimas

Visada saugiau jausiesi apsidraudęs, kadangi užsienyje gydytojo paslaugos gali kainuoti labai brangiai. Geriausias ir pigiausias variantas yra pasiimti Europos Sveikatos Draudimo Kortelę (ESDK), kurią išduoda ligonių kasose bet kuriame mieste. Kortelė yra išduodama nemokamai, galioja visoje Europos Sąjungoje ir veikia kaip bazinis sveikatos draudimas, suteikiantis galimybę gauti nemokamą medicininę pagalbą, kuomet Tau jos prireikia.

Norint gauti šią kortelę: iš tavęs ligonių kasose bus paprašyta pateikti įrodymą, kad studijuoji užsienio universitete. Jei universiteto priėmimo laiškas nebus priimtas kaip pakankamas įrodymas, kad studijuosi užsienyje,  tau reikės pasirūpinti notaro įgaliojimu, su kuriuo tavo tėvai galėtų atsiimti kortelę tavo vardu, kai tu jau būsi užsienyje. Tuomet, kai nuvyksi į universitetą ir pradėsi studijas, reikės paprašyti universiteto studijų skyriaus išduoti tau pažymą, kad tu tikrai studijuoji jų universitete. Gavęs šią pažymą, nusiųsi ją tėvams ir jie su įgaliojimu ir tavo atsiųsta pažyma nuėję į ligonių kasas galės išimti tau ESDK.

8. Kelionė

Rinkdamasis kelionės laiką labai gerai įsiskaityk į iš aukštosios gautus laiškus, kuriuose kalbama apie studijų pradžią. Kai kurios aukštosios paskutinėmis rugpjūčio savaitėmis vykdo privalomą „Introduction Week“. Jeigu tavo pasirinktoje aukštojoje toks renginys yra planuojamas, kelionę gali reikėti susiplanuoti anksčiau. Taip pat nebloga mintis yra pasilikti savaitę laiko apsipratimui naujoje vietoje prieš prasidedant numatytai programai.

9. Dokumentų tvarkymas

Priklausomai nuo šalies, į kurią įstoji, tau gali reikėti išsiimti papildomus dokumentus norint gyventi ir/ar dirbti šalyje:

  • Norint gyventi Nyderlanduose, tau reikės užsiregistruoti „IND“ – registruotis privalo visi, ketinantys gyventi šalyje ilgiau nei tris mėnesius. Taip pat Nyderlanduose privaloma turėti sveikatos draudimą, todėl prieš vykstant studijuoti į Nyderlandus išsiimti ESDK būtų labai naudinga. Norint dirbti Nyderlanduose jokia papildoma registracija ar dokumentai ES piliečiams nereikalingi.
  • Europos sąjungos piliečiai ketinantys gyventi Danijoje ilgiau nei 3 mėnesius, turi gauti leidimą gyventi ir dirbti šalyje. Kreiptis dėl jo gavimo turi tuomet, kai atvyksti į Daniją. Gauti leidimą gali užtrukti kelias savaites (dažnai aukštosios mokyklos savo tarptautiniams studentams padeda susitvarkyti šiuos dokumentus). ČIA rasi minėtus tris žingsnius, kaip turėtum užsiregistruoti Danijoje.
  • Jokių specialių leidimų Lietuvos piliečiams, norintiems gyventi ir dirbti Didžiojoje Britanijoje nereikia (bent jau kol kas, kol Britanija yra ES narė). Tačiau prireikus galima gauti Registration Certificate.
  • Norintys gyventi Švedijoje, ne vėliau nei per tris mėnesius nuo atvykimo turi užsiregistruoti „Migration Board“ (žiūrėk sąlygas, taikomas EU/EEA šalims). Papildomo leidimo norint dirbti nereikia.
  • Visiems Europos sąjungos piliečiams ketinantiems gyventi ir dirbti Suomijoje ilgiau nei tris mėnesius būtina užsiregistruoti Suomijos imigracijos tarnyboje.  Taip pat reikės užsiregistruoti ir Population information sistemoje. Kai užsiregistruosi, tau bus suteiktas Finnish Personal Identity Code. Valdžios institucijos, bankai ar darbdavys, jeigu įsidarbinsi, gali prašyti parodyti šią kortelę. Ji taip pat naudinga norint gauti nuolaidą transportui. Daugiau informacijos ČIA.
10. Paskutiniai patarimai

Jei prieš išvažiuodamas pasidomėsi šalimi, aukštąja ir bendra studijų aplinka, atsakingai susiplanuosi finansus ir iš anksto pradėsi būsto paieškas, pirmosios savaitės naujoje vietoje tikrai nebus tokios sunkios, kaip galėtum pagalvoti.
Toliau viskas priklauso tik nuo tavęs ir tavo iniciatyvų. Mūsų patarimas – būti veržliam ir drąsiam. Kuo daugiau veiklos turėsi, tuo mažiau bus laiko nuobodžiauti ir ilgėtis namų. Dalyvauk papildomoje veikloje ir užtikrintai susirasi naujų draugų. O svarbiausia – nebijok klausti. Natūralu, kad naujoje aplinkoje daug kas gali būti neaišku ar baugu, todėl paklausti tų, kurie žino geriau, visada gera mintis.