Work while studying

Daugelis studentų, išvykę studijuoti į užsienį, stengiasi patys padengti savo studijų išlaidas dirbdami laisvu nuo mokslų metu.

Darbo paieška gali užtrukti, o rezultatai priklausys nuo to, kaip aktyviai ieškosi, taip pat ir nuo miesto, kuriame gyvensi ar nuo tos šalies darbo rinkos.  Dažniausiai tam, kad padengtų pragyvenimo išlaidas, studentai turi dirbti 12-15 valandų per savaitę (2-3 valandas per dieną). Tokį darbo krūvį yra pakankamai nesudėtinga derinti su studijomis. Nepatariame dirbti daugiau, nes tai gali pakenkti tavo akademiniams rezultatams. Nepamiršk, kad tavo tikslas yra sėkmingai pabaigti studijas!

Dažniausiai dirbama paslaugų sektoriuje. Kai kuriose šalyse galima uždirbti iki 11 eurų per valandą. Norėdamas sužinoti tikslią informaciją apie darbo galimybes tavo pasirinktoje šalyje, gali susisiekti su ten besimokančiais studentais.

Svarbu! Tau nevertėtų teikti stojimo anketos į aukštąją mokyklą užsienyje, jei ten planuoji tik dirbti.

Nepamiršk, kad svarbiausias tavo darbas - būti pavyzdingu studentu!

Reikalavimai norint dirbti  ir gyventi užsienyje

Danija

Europos sąjungos piliečiai ketinantys gyventi Danijoje ilgiau nei 3 mėnesius, turi gauti leidimą gyventi ir dirbti šalyje. Kreiptis dėl jo gavimo turi tuomet, kai atvyksti į Daniją. Gauti leidimą gali užtrukti kelias savaites (dažnai aukštosios mokyklos savo tarptautiniams studentams padeda susitvarkyti šiuos dokumentus). Leidimą gyventi šalyje išduoda Regional State Administration (Statsforvaltningen) - einant į šią administraciją su savimi reikia turėti savo asmens tapatybės dokumentą, dvi dokumentines nuotraukas ir priėmimo į aukštąją laišką. Kai jau turėsi registracijos šalyje dokumentą (registration certificate), tuomet reikės užsiregistruoti Civilinės registracijos sistemoje, kad gautum savo CPR kortelę (reikės pateikti registration certificate ir savo tapatybės dokumentą). Turėdamas ją galėsi oficialiai ieškoti darbo, atsidaryti banko sąskaitą, užsiregistruoti bibliotekoje ir pan. ČIA rasi minėtus tris žingsnius, kaip turėtum užsiregistruoti Danijoje.

Daugiau informacijos apie darbo galimybes Danijoje ieškok čia

 

Nyderlandai

ES pilieičiai, ketinantys gyventi ir dirbti šalyje ilgiau nei 4 mėnesius turi užsiregistruoti Municipal Personal Records Database (BRP) - savivaldybės, kurioje gyvens, duomenų bazėje. Savivaldybėse registracijos taisyklės gali būti skirtingos, taigi norint užsiregistruoti reikėtų kreiptis į aukštąją, į kurią įstojai, arba tiesiogiai į miesto, kuriame gyvensi, savivaldybės administraciją. Jie nurodys tau tikslią registracijos procedūrą. Kai užsiregistruosi, tau bus suteiktas gyventojo numeris (Burgerservicenummer, BSN), kuris bus reikalingas tvarkant įvarius reikalus. ČIA rasi daugiau informacijos. Taip pat Nyderlanduose privaloma turėti sveikatos draudimą, todėl prieš vykstant studijuoti į Nyderlandus išsiimti Europos Sveikatos Draudimo Kortelę (ESDK) būtų labai naudinga.

Svarbu: Nyderlanduose dirbantys studentai gali gauti paramą iš Nyderlandų vyriausybės. Daugiau informacijos apie darbą Olandijoje rasi šiame lankstinuke. Atsakymus kaip ir kur pradėti darbo paieškas rasi čia.

 

Didžioji Britanija

Užsienio studentai turi mokėti tokius pat mokesčius kaip ir Didžiosios Britanijos piliečiai, o visi dirbantys žmonės, kurių atlyginimas viršija nustatytą sumą, kiekvienais metais turi mokėti valstybinio draudimo įmoką.

 

Švedija

Europos Sąjungos piliečiai, studijuojantys Švedijos aukštojo mokslo įstaigose, gali dirbti ir gyventi Švedijoje be jokių apribojimų. Tereikia užsiregistruoti Swedish Migration Board iš karto, kai atvyksti į šalį.  Jeigu po studijų Švedijoje gauni pasiūlymą dirbti, tau leidžiama likti šalyje be specialaus leidimo. Daugiau informacijos apie darbą Švedijoje gali rasti čia:  www.workinginsweden.se.

 

Suomija

Visiems Europos sąjungos piliečiams ketinantiems gyventi ir dirbti Suomijoje ilgiau nei tris mėnesius būtina užsiregistruoti Suomijos imigracijos tarnyboje.  Taip pat reikės užsiregistruoti ir Population information sistemoje. Kai užsiregistruosi, tau bus suteiktas Finnish Personal Identity Code. Valdžios institucijos, bankai ar darbdavys, jeigu įsidarbinsi, gali prašyti parodyti šią kortelę. Ji taip pat naudinga norint gauti nuolaidą transportui. Daugiau informacijos ČIA.

 

Patarimai ieškant darbo užsienyje

Prieš pradedant ieškoti darbo turi suvokti, kad susirasti jį užsienyje nebus lengva. Darbą susirasi tik tuo atveju, jeigu intensyviai ieškosi. Juk žinai posakį - Randa tas, kas ieško!

  1. Informuok savo draugus, kursiokus, dėstytojus ir visus kitus žmones, kad ieškai darbo nepilnai darbo dienai. Galbūt jie tau padės arba rekomenduos laisvą darbo vietą. Kuo daugiau žmonių žinos, kad ieškai darbo, tuo lengviau pavyks jį susirasti!
  2. Efektyviausias ir greičiausius rezultatus garantuojantis darbo ieškojimo būdas - atsispausdink 100-150 savo gyvenimo aprašymų (CV) ir paskirk kelias dienas vaikščiojimui po mieste įsikūrusias firmas, parduotuves, gamyklas, mokyklas ir kitas įstaigas, kuriose galėtų atsirasti darbo studentui. Kiekvienoje įstaigoje paklausk apie įsidarbinimo galimybes joje, dažniausiai po šio klausimo būsi supažindintas su už tai atsakingu asmeniu, jam prisistatysi, paliksi savo gyvenimo aprašymą. Po daugybės tokių susitikimų yra didelė galimybė sulaukti bent kelių darbo pasiūlymų.
  3. Dairykis į parduotuvių vitrinas ir skelbimų lentas prekybos centruose – kai kurios kompanijos, ieškančios darbuotojų dirbti nepilną darbo dieną, savo skelbimus kabina parduotuvių vitrinose, o prekybos centrai juos deda į savo skelbimų lentas. Vaikštinėdamas gatvėmis nepatingėk žvilgtelėti į parduotuvių langus.
  4. Ieškok darbų internete. Gali naudoti programą Google Translator, jeigu darbo skelbimai yra ne anglų kalba. Suradęs tau tinkamą darbo skelbimą, paprašyk savo aukštosios mokyklos užsienio reikalų koordinatoriaus, kad pirmą kartą paskambintų už tave kompanijai, arba nueik ten tiesiai ir nusinešk savo CV.
  5. Kreipkis į įdarbinimo agentūras, kurios siūlo trumpalaikius/vienkartinius darbus studentams.